توسط دو مقام مسئول و یک کارشناس اعلام شد: دلایل رونق بورس و رکورد شکنی شاخص / توصیه به سهامداران

مدیرعامل بورس تهران ، مدیر نظارت بر بورس ها و یک کارشناس بازار سرمایه دلایل رونق و رکوردشکنی های جدید شاخص را اعلام و توصیه هایی به سهامداران کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شب گذشته برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع بررسی علل رشد شاخص بورس با حضور حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس تهران، محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه برگزار شد.

مدیرعامل بورس تهران: رشد پرجهش ادامه دار نیست

قالیباف اصل درخصوص رشد جهشی بازار سهام در دو جلسه معاملاتی اخیر با تاکید بر اینکه بررسی کل بازار نشان می دهد همه بخش ها در حال صعود هستند، گفت: نقدینگی های جدید در همه صنایع بازار جذب شده که مهمترین دلیل آن بررسی ارزش جایگزینی شرکت های بورسی است .شرکت ها در بازار سرمایه ارزانتر از ارزش واقعی هستند،در  حال حاضر به طور قطع راه اندازی یک کارخانه مشابه بنگاه تولیدی که در بازار سرمایه وجود دارد از خرید سهام آن بنگاه تولیدی از بازار سرمایه بسیار گرانتر است.

وی با اشاره بر اینکه رشد پرجهش بازار سرمایه به این شکل ادامه دار نخواهد بود، تاکید کرد: از یک مرحله به بعد متغیرهای بنیادی و ساختار سود و زیان شرکت ها پراهمیت می شود.شرکت های بازار سرمایه واکنش های متفاوتی نسبت به متغیرهای کلان اقتصادی دارند به عنوان مثال رشد نرخ ارز برای شرکت های صادرات محور اتفاق مثبتی است اما برای بنگاه های تولیدی که مواد اولیه را وارد می کنند ، مشکل ساز خواهد بود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید با تحلیل بنیادی اقدام به خرید سهام کنند، تصریح کرد: اساس بازارهای مالی اعتماد است و قاعدتا برای ادامه رشد فعلی، ثبات قوانین و مقررات بسیار مهم است.یک هشدار مثبت ارزی از سوی دولت توانست بخش قابل توجهی از نقدینگی ها را به سمت بازار سرمایه جذب کند،سرمایه گذاران به سیگنال های مثبت به سرعت واکنش نشان می دهند .

قالیباف اصل نقدینگی وارد شده به  بازار سرمایه را فرصت بسیار خوبی دانست و ادامه داد: هم  مدیران بازار، هم ناشران پذیرفته شده و هم دولت باید قدر این فرصت را بدانند چرا که این نقدینگی باعث توسعه در اقتصاد خواهد شد.ورود سرمایه های جدید فرصتی برای تامین مالی شرکت ها است، بازار مثبت بهترین زمان برای تامین مالی است، چراکه در بازار راکد نمی توان تامین مالی انجام داد.تامین مالی باعث افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه و افزایش قدرت مالی بنگاه های تولیدی می شود.

بهترین فرصت برای عرضه های اولیه

به گفته وی، رونق بازار سرمایه بهترین فرصت برای عرضه های اولیه است، زیرا در روندهای رشدی بورس، عرضه های اولیه باعث کسب بازدهی های قابل توجه می شود. به همین دلیل شرکت هایی که در گذشته به دلیل رکود بازار سرمایه از ورود به آن منصرف شدند می توانند از ظرفیت امروز این بازار استفاده کنند.

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه نقدینگی هایی که وارد بازار سرمایه می شود به طور مستقیم به بخش مولد اقتصاد تزریق شده و رشد و رونق اقتصادی را به همراه دارد،گفت: سایر بازارهای موازی بازارسرمایه کاذب و کوتاه مدت هستند که رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد نمی کنند و امتیازی برای اقتصاد ندارند. به عنوان مثال افزایش نرخ ارز به اقتصاد لطمه می زند و باعث کاهش ارزش پول ملی می شود.رشد بازار سرمایه تازه آغاز شده و درآمد شرکت ها هنوز هماهنگ با رشد نرخ ارز افزایش نیافته که باعث رشد قیمت سهام شود.

ورود نقدینگی های جدید بعد از چراغ سبز دولت

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران به دنبال نشانه های مثبتی از تصمیم های دولتی برای ورود به بازار سرمایه هستند،گفت:  این چراغ سبز از سوی دولت روشن شد و ورود نقدینگی های جدید به بازار  سرمایه را رقم زد.نقش اصلی بازار سرمایه تامین مالی بنگاه های اقتصادی است و هدف هر بنگاهی که وارد بازار سرمایه می شود، تامین مالی سریع و ارزان از این بازار است.

وی با تاکید بر تنوع ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه گفت: یکی از ویژگی های بازار سرمایه، خلاقیت و نوآوری است و مهندسی مالی در این بازار، بر اساس نیازهای روز، به تعریف ابزار در حوزه های مختلف می پردازد. دولت در سال های گذشته، بسیاری از نیازهای مالی و بودجه ای را از بازار سرمایه تامین کرده و همچنان این نقش بورس در حال پررنگ تر شدن است. بازار سرمایه با سرعت و سهولت در تامین مالی بنگاه های تولیدی، هزینه ها را کاهش می دهد و هرچه بازار بزرگتری داشته باشیم سهم تامین مالی نیز در اقتصاد افزایش خواهد یافت.

نظر مدیر سازمان بورس

خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس نیز بحث تورم و ارزش جایگزینی را مهمترین عوامل رشد بازار در روزهای اخیر دانست و گفت: بازار سرمایه مکانی برای تامین مالی بلند مدت شرکت ها است و باعث می شود بنگاه های تولیدی بتوانند افراد عادی را به عنوان سهامدار خرد در سود و زیان شریک کنند .بازار سرمایه تنها بازاری است که می تواند باعث رشد اقتصادی شود، تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه باعث افزایش سرمایه شرکت ها و ورود شرکت های جدید به این بازار می شود  که چرخه اقتصاد را روانتر و تامین مالی را بهبود می بخشد.

وی درباره روند آینده بازار سهام گفت: در بازار سرمایه همه صنایعی که در بازارهای موازی فرصت سرمایه گذاری دارند، فعال هستند. به عنوان مثال حوزه مسکن و ساخت و ساز یا طلا و سکه، در بازار سرمایه نمایندگانی دارند.تفاوت بازار سرمایه با سایر بازارها این است که این بازار مقام ناظر دارد که از شرکت های پذیرفته شده ، شفاف سازی می خواهد،فرصت سرمایه گذاری در همه صنایع برای علاقه مندان به این بازار مهیا است . بازار سرمایه به جذب نقدینگی و رونق تولید کمک می کند، علاوه بر اینکه از شفافیت بالایی نیز برخوردار است.

این مقام مسئول ادامه داد: ثبات در سیاست گذاری یکی از مولفه های مهم رشد بازار سرمایه است. وقتی سرمایه گذار از ثبات تصمیم های اقتصادی اطمینان داشته باشد می تواند برای چشم انداز آینده و بانگاه بلند مدت سرمایه گذاری در بازار را انجام بدهد.

خدابخش به اقدامات سال گذشته سازمان بورس اشاره کرد و گفت: با توجه به اصلاح دستورالعمل های معاملاتی میانگین تاخیر شرکت ها در انتشار گزارش های دوره ای به شدت کاهش یافته که باعث می شود بازار سرمایه به سمت کاراتر شدن حرکت کند.عدم تقارن اطلاعاتی تا حد زیادی از بین رفته، بازار سرمایه  مولد محور  است و یکی از نقش های اصلی آن کمک به تامین مالی شرکت ها به صورت بلند مدت است که باعث روانتر شدن اقتصاد  می شود.

نگرانی جامعه از تورم انتظاری

خدارحمی هم با اشاره به اینکه جامعه نگران تورم انتظاری است و قصد دارد سرمایه را بیمه کند، گفت: در این شرایط اگر بازاری نظام مند را در اختیار جامعه قرار دهیم از آن به خوبی استفاده می کند، در غیر این صورت سرمایه ها با نگاه سفته بازانه به اقتصاد ضربه می زنند.امروز شرایطی فراهم شده که طیف نگران از تورم در نزدیکترین بازار به تولید، سرمایه گذاری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه نزدیکترین بازار به بخش تولید است، ادامه داد: با ورود سرمایه ها به بازارهای کاذب و غیر مولد بخش کوچکی از جامعه سود می کنند اما زیان بخش عمده ای از مردم و کاهش قدرت خرید جامعه را به دنبال دارد.رشد بازار سرمایه باعث رونق تولید است البته بازارهای غیر مولد زودتر از بازار سرمایه رشد را آغاز کردند و صنایع خوش ظرفیت بورسی با تاخیر صعودی شدند .

آهنگ رشد بورس ادامه دار است

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است در شرایط امروز مردم به این نتیجه رسیده اند که با خرید سهام پرظرفیت می توانند سرمایه ها را بیمه کنند. البته افزایش نگاه کنترلی دولت به بازارهای سوداگرانه یکی از دلایل این موضوع است. اگر این کنترل از 10 الی 15 سال گذشته آغاز شده بود و فرهنگ سازی ورود سرمایه ها به بازار سرمایه انجام می شد بسیاری از مشکلات امروز وجود نداشت.

به گفته خدارحمی، بازار سرمایه با وجود نهادهای نظارتی قدرتمند اجازه افزایش لجام گسیخته قیمت ها را نمی دهد و اگر کسی قصد دارد متناسب با درصد ریسک پذیری سرمایه گذاری کند، بازار سرمایه بهترین گزینه است. تا چند سال گذشته مردم عادت کرده بودند سرمایه ها را بدون پذیرش هر ریسکی در بانک ها سپرده کنند اما با توجه به سرنوشت برخی بانک ها و موسسات مالی و کنترل نرخ بهره ، فرهنگ سازی اجباری در جامعه رخ داد که افراد را مجبور می کند برای سرمایه گذاری میزانی از ریسک را بپذیرند و در این شرایط بازار سرمایه بهترین گزینه است. چراکه این بازار باعث افزایش ارزش پایدار دارایی ها است و به سایر اقشار جامعه نیز اسیب نمی زند.آهنگ رشد بورس شاید کند شود ولی ادامه دار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط منطقه ای ایران افزایش ارزش صنایع پرظرفیت نگران کننده نیست،گفت: اما این نگرانی وجود دارد که سرمایه گذاران به خصوص گروه های تازه وارد تصور کنند رونق در همه بخش ها و صنایع بازار سرمایه به یک اندازه وجود دارد .سرمایه گذاران باید با تامل و سنجیده نسبت به خرید سهام اقدام کنند و اسیر هیجانات نشوند چراکه رشدهای پرسرعت ادامه دار نیست.

این استاد دانشگاه به معامله هزار میلیارد تومانی سهام در بازارهای بورس و فرابورس طی معاملات روز یکشنبه اشاره کرد و گفت: حجم معاملات رقم بزرگ و معناداری است.بازار سرمایه بارها توانسته مشکلات بخش های مختلف اقتصاد را برطرف کند و با اتکا به آن بسیاری از مسائل برطرف شده است. راه اندای بازار بدهی، انتشار اسناد خزانه و حتی گواهی سکه طلا گواه این مدعاست که بازار سرمایه می تواند نقش کلیدی در اقتصاد داشته باشد.ظرفیت جذب هزار میلیارد تومان در یک روز توسط بازار سرمایه اتفاق قابل تاملی است،براین اساس به سرمایه گذران توصیه می شود سنجیده حرکت کنند.

خدارحمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه کاملا برعکس سایر بازارها است که مشاوران آن همیشه طرف خرید یا فروش هستند و بی طرف کسی را راهنمایی نمی کنند،گفت: بازار سرمایه نهادهایی را تاسیس کرده که حتی اجازه خرید و فروش هم ندارند و نقش آنها به طور صرف مشورتی است.بازار سرمایه با وجود اثرات خوبی که بر اقتصاد دارد هنوز به اندازه ای نرسیده  که بتواند بار کل اقتصاد را به دوش بکشد. از همین رو، بهتر است دولت مشوق های جدید ارزی را به شرکت های بورسی به عنوان شفاف ترین بخش اقتصاد تخصیص دهد تا بورس رشد کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید نقش های بیشتری را به بازار سرمایه واگذار کند،گفت: اگر دولت بهای بیشتری به بازار سرمایه بدهد، این بازار در سال های آینده بزرگتر خواهد شد و می تواند باعث رونق اقتصادی شده و سهم قابل توجهی در کل اقتصاد داشته باشد.ضعف در وضع قوانین کنترلی ، نظارتی و مالیاتی برای بخش های سفته بازانه و سوداگرانه بسیار ضعیف است و باید برای این بخش ها قوانین سخت گیرانه تصویب کرد و از آنها مالیات گرفت .

خدارحمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه از شدت شفافیت به مرحله عریانی رسیده،گفت: به نظر می رسد این شفافیت به ضرر شرکت های بازار سرمایه شده و مشوق منفی ایجاد کرده است.دولت باید همه همت را برای کنترل بخش های سفته بازانه و سوداگرانه بگذارد،گفت: شرکت های بازار سرمایه با توجه به شفافیت بالایی که دارند باید در کمترین زمان ممکن فرآیند مالیاتی را بگذرانند. این شرکت ها باید از شفافیت منتفع شوند  و دولت با وضع مشوق هایی برای آنها  به جامعه علامت مثبت برای ورود به بازار سرمایه را بدهد.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

شرکت هلدینگ صنعت و تجارت آداک(سهامی عام) با سرمایه گذاری، مشارکت و اجرا و ارائه مشاوره و خدمات شرکت های گروه و همچنین انواع طرح های تولیدی ،خدماتی ، بازرگانی و عمرانی در داخل وخارج از کشور تاسیس گردیده است.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

تماس با ما

تهران، ضلع جنوبی خیابان ملاصدرا، بعد از شیخ بهایی، پلاک 200، طبقه چهارم ، واحد 12

021-88054859 021-88054859 info@iranadak.com