با هدف افزایش شفافیت اطلاعاتی ابلاغ شد؛ تدوین صورت های مالی نمونه شرکت های سرمایه گذاری

به منظور بهبود افشای اطلاعات توسط شرکت های سرمایه گذاری ، تامین نیازهای اطلاعاتی سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان، سازمان بورس و اوراق بهادار صورت‌های مالی نمونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری را تدوین و در خردادماه 1397 به شرکت ها ابلاغ کرده است. در صورت های مالی نمونه سعی شده است اطلاعات لازم برای کلیه ذینفعان برای ارزیابی‌های مختلف فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی بورس تهران، طوبی دهقانی مدیر ناشران با بیان مطلب فوق گفت: این صورت‌های مالی در برگیرنده حداقل الزامات ارائه و افشا توسط شرکت‌هاست و در صورتی‌که سازمان بورس و اوراق بهادار، الزامات بیشتری برای ارائه و افشا در صورت‌های مالی اعلام کند، شرکت‌ها مکلف به ارائه اطلاعات مورد نیاز هستند. در تهیه صورت‌های مالی نمونه، به افشای مناسب و کافی اطلاعات تحت شرایط عمومی و کلی تاکید گردیده و از پرداختن به اطلاعات مرتبط با شرایط خاص، خودداری شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه فعالیت اصلی این شرکت ها سرمایه گذاری می باشد لازم است از جوانب مختلف اطلاعات مربوط به این فعالیت در اختیار سرمایه گذاران و تحلیلگران قرارگیرد.

دهقانی افشاء اطلاعات شرکت ها در صورتهای مالی نمونه و در سرفصل سرمایه گذاری را شامل گردش سرمایه‏ گذارى‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در اوراق بهادار و سرمایه ‏گذارى‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در اوراق بهادار به تفکیک درآمد آنها عنوان کرد و افزود: گردش سرمایه‏ گذارى‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در اوراق بهادار که شامل سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم شرکت ها ، واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ، سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و اوراق بدهی می باشد که باید مانده در ابتدای سال، افزایش / کاهش ، مانده در پایان سال و درصد مالکیت( حسب مورد) ذکر شود.

وی ادامه داد: سرمایه‏ گذارى‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در اوراق بهادار به تفکیک درآمد آنها که شامل مبلغ دفتری سرمایه گذاری ها و ارزش بازار آن ها، درآمد سرمایه گذاری شامل سود سهام و سود تضمین شده برای اوراق بدهی، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها به تفکیک نوع صنعت، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار به تفکیک وضعیت (بورسی/فرابورسی/ثبت شده (غیربورسی و غیرفرابورسی)/سایر)، سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی به تفکیک ناشر و نرخ سود و سپرده ­های سرمایه‌گذاری به تفکیک نرخ سود می شود.

وی توضیح داد: مطابق «دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران» ، شرکت‌هایی که منابع مالی در اختیار خود را منحصراً صرف سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و سپرده‌های بانکی نموده و عهده‌دار تجهیز و به‌کارگیری آن می‌باشند در دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند. این دو گروه شرکت‌ های سرمایه‌گذاری و هلدینگ هستند. 

مدیر ناشران بورس به اهداف خرید اوراق بهادار توسط شرکت‌ های سرمایه‌گذاری و هلدینگ اشاره کرد و گفت: هدف شرکت سرمایه گذاری از خرید اوراق بهادار، اعمال مدیریت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر نمی‌باشد در حالیکه شرکت‌ هلدینگ با سرمایه‌گذاری در شرکت‌ سرمایه‌پذیر برای کسب انتفاع، آن‌قدر حق رأی کسب می‌کند که برای کنترل عملیات شرکت، هیئت مدیره را انتخاب کند و یا در انتخاب اعضای هیئت مدیره مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: مطابق دستورالعمل فوق الذکر در مصرف منابع شرکت‌های سرمایه‌گذاری می بایست محدودیت‌هایی لحاظ شود. در هنگام پذیرش و تا زمانی که نام شرکت در فهرست نرخ‌های بورس درج است، همواره باید حداقل 80 درصد از منابع مالی بلند مدت شرکت به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی تخصیص یابد.

دهقانی تصریح کرد: شرکت های سرمایه گذاری نباید بیش از 10 درصد منابع خود را به مصرف خرید سهام یک شرکت برسانند. همچنین سرمایه‌گذاری در هر شرکت نباید از 10 درصد سرمایه شرکت سرمایه‌پذیر بیشتر باشد. شرکت‌های سرمایه‌گذار موظف‌اند در صورت رساندن میزان سرمایه‌گذاری خود در شرکت‌های سرمایه‌پذیر به سقف فوق، مراتب را به سازمان و بورس اعلام کنند.

مدیر ناشران بورس تهران به تفاوت های شرکت های مادر (هلدینگ) با شرکت های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: از جمله تفاوت های شرکت های هلدینگ با شرکت های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی هاست. طبق «دستورالعمل شناسایی و ثبت نهادهای مالی فعال در بازار اوراق بهادار نزد سازمان»، هر شخص حقوقی که به‌عنوان شرکت سرمایه‌گذاری یا شرکت مادر (هلدینگ) نزد سازمان به ثبت می‌رسد، ملزم است حداقل ۸۰ درصد از دارایی‌های خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار اختصاص دهد. این در حالی است که :

الف) شرکت‌ سرمایه‌گذاری باید حداقل ۷۰درصد از دارایی‌های خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بهاداری اختصاص دهد که در اثر سرمایه‌گذاری در این اوراق بهادار، به‌ تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل خود در شرکت ناشر اوراق بهادار یادشده، نفوذ قابل ملاحظه پیدا نکند یا کنترل آن را به‌دست نیاورد.

ب) شرکت‌ مادر (هلدینگ) باید حداقل ۷۰درصد از دارایی‌های خود را به سرمایه‌گذاری در سهام یا سهم‌الشرکه یا واحدهای سرمایه‌گذاری دارای حق رأی شرکت‌ها، مؤسسات یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر اختصاص دهد؛ به‌طوری‌که در شرکت‌ها، مؤسسات یا صندوق‌های سرمایه‌پذیر، به‌ تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل خود نفوذ قابل ملاحظه یافته یا کنترل آن‌ها را به‌دست آورد.

شایان ذکر است صورت های مالی نمونه شرکت های هلدینگ با توجه به ویژگی های خاص این شرکت ها و نیاز به ارائه صورت های مالی تلفیقی، توسط سازمان بورس در دست تهیه است.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

شرکت هلدینگ صنعت و تجارت آداک(سهامی عام) با سرمایه گذاری، مشارکت و اجرا و ارائه مشاوره و خدمات شرکت های گروه و همچنین انواع طرح های تولیدی ،خدماتی ، بازرگانی و عمرانی در داخل وخارج از کشور تاسیس گردیده است.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

تماس با ما

تهران، ضلع جنوبی خیابان ملاصدرا، بعد از شیخ بهایی، پلاک 200، طبقه چهارم ، واحد 12

021-88054859 021-88054859 info@iranadak.com