برای سال مالی قبل : زیان سایپا ۱.۱ هزار میلیارد تومان شد/ چند سئوال درباره حمایت از سهام

زیان سال مالی قبل سایپا با ۱۲ درصد افزایش به بیش از ۱.۱ هزار میلیارد تومان رسید اما سهام این شرکت طی روزهای اخیر با حمایت روبرو و منجر به ایجاد چند سئوال شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی مدیران قبلی و فعلی سایپا، اخبار خوش زیادی از بهبود شرایط تولید و فروش و محصولات جدید و وعده های متعدد داده اند که این شرکت عملکرد سال مالی اسفند 96  را با زیان سنگین بیش از 1000 میلیارد تومانی همراه کرد و در برابر پیش بینی سود 113 ریالی، برای هر سهم 256 ریال زیان کنار گذاشت.

از سوی دیگر سود دو شرکت سرمایه گذاری سایپا و رنا هم 64 و 13 درصد کم شد و زامیاد هم برای سال مالی اسفند قبل به ازای هر سهم 147 ریال زیان شناسایی کرد.

اما امروز گزارش حسابرسی شده سال مالی قبل "خساپا" منتشر و مشخص شد زیان هر سهم 12 درصد دیگر بیشتر شده و به 290 ریال و به بیش از 1.1 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بنابر اعلام شرکت ناشی از کاهش سایر درآمدهای عملیاتی است.

برخی کارشناسان معتقدند با توجه به بهبود وضعیت دو سال اخیر صنعت خودرو و افزایش تولید و فروش از یک سو و افزایش دلار و هزینه های تولید محصول از سوی دیگر ، گزارش منفی "خساپا" با هدف کسب امتیاز ار دولت و مجاب کردن مسئولان برای افزایش قیمت فروش است.

بنابراین در شرایطی مجمع سالانه 31 تیر ساپیا با تحقق زیان این سنگین برگزار خواهد شد که آنچه مایه تعجب این است که طی روزهای اخیر و با وجود زیانده بودن سایپا، قیمت سهام آن درحال افزایش بوده و در برخی روزها هم با صف خرید همراه بوده تا این علامت سئوال ایجاد شود چرا اقدام چند حقوقی گروه در حمایت از سهام ، طی چند روز مانده به برگزاری مجمع سالانه انجام می شود؟

آیا این اقدام در ماه ها و هفته های گذشته مخصوصا" در روزهای بهبود بورس امکان پذیر نبود ؟

و این پرسش که اصولا" خرید سهام در چند روز قبل از مجمع با چه توجیهی و از کدام منابع مالی انجام می شود؟ آیا غیر از این است که با این اقدام به بخشی از اعتراضات سهامداران در مجمع  پاسخ داده شود؟

با این اوصاف باید دید مدیران این شرکت 3.9 هزار میلیارد تومانی که همواره خواهان انتشار اخبار مثبت بوده و هستند اما طی یک سال اخیر حرفی از وضعیت منفی سهام و ضرر سهامداران نزدند ، چه توضیحی و توجیهی برای زیان سنگین بیش از 1.1 هزار میلیارد تومانی و جمع آوری سهام در چند روز مانده به مجمع دارند؟

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

شرکت هلدینگ صنعت و تجارت آداک(سهامی عام) با سرمایه گذاری، مشارکت و اجرا و ارائه مشاوره و خدمات شرکت های گروه و همچنین انواع طرح های تولیدی ،خدماتی ، بازرگانی و عمرانی در داخل وخارج از کشور تاسیس گردیده است.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

تماس با ما

تهران، ضلع جنوبی خیابان ملاصدرا، بعد از شیخ بهایی، پلاک 200، طبقه چهارم ، واحد 12

021-88054859 021-88054859 info@iranadak.com