یک کارگزاری برای عملکرد سه ماه اول ارایه کرد: تحلیل آخرین وضعیت ایران خودرو، گل گهر ، پتروشیمی شازند و ذوب آهن

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی انتشار گزارش عملکرد سه ماه اول سال جاری شرکت ها در کدال ادامه دارد که کارگزاری آبان تحلیلی از وضعیت شرکت های ایران خودرو، گل گهر، پتروشیمی خارک و ذوب آهن ارایه کرد.

ایران خودرو

ایران خودرو در دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال توانسته با سرمایه ۱۵٫۳ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۵ ریال سود داشته باشد که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد کمتر است.

مجموع تیراژ تولید محصولات ایران خودرو در سه ماهه منتهی به خرداد با افت ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۳۱ هزار دستگاه کاهش یافته اما تیراژ فروش محصولات در سطح مدت مشابه سال قبل بوده است. (۱۲۶ هزار دستگاه که ۴۰ درصد بازار فروش خودرو کشور در فصل بهار است)

با این حال مجموع مبلغ فروش شرکت در این مدت با رشد ۱۶ درصدی نسبت به فصل بهار ۹۶ به ۶۴ هزارمیلیارد ریال افزایش یافته است.

در حالیکه مبلغ فروش شرکت در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۶ درصدی را تجربه کرده افزایش ۲۱ درصدی بهای تمام شده موجب شده حاشیه سود ناخالص شرکت با افت ۳۲ درصدی به ۳٫۹ هزار میلیارد ریال کاهش یابد.

در ادامه افزایش چشمگیر سایر درآمد های عملیاتی شرکت که عمدتا به فروش اقساطی اختصاص دارد موجب شده سود عملیاتی سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۱۵ درصدی به ۴٫۱ هزارمیلیارد ریال برسد.

مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان خرداد امسال نسبت به اسفند ۹۶ با افزایش ۱۱ درصدی به ۳۸ هزارمیلیارد ریال رسیده است. بر همین اساس هزینه های مالی در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۳۳ درصدی به (۴٫۷) هزارمیلیارد ریال رسیده است.

گل گهر

این شرکت در دوره سه ماه اول سال سود هر سهم خود را با ۸۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به رقم ۲۵۳ ریال گزارش کرد که عمدتا ناشی از رشد درآمدهای عملیاتی و افزایش حاشیه سود ناخالص شرکت بوده است.

درآمدهای عملیاتی شرکت با رشد ۵۵ درصد نسبت به دوره سه ماهه سال قبل به رقم ۱۷،۲۳۷ میلیارد ریال گزارش شده و فروش این دوره معادل ۳۳٫۸ درصد از فروش ۱۲ سال ۱۳۹۶ بوده است.

رشد درآمدهای عملیاتی شرکت از ناحیه رشد فروش گندله و افزایش نرخ های فروش بوده است. رشد ۵۵ درصد درآمد های عملیاتی در کنار افزایش ۲۸ درصد بهای تمام شده منجر به رشد حاشیه سود ناخالص از ۴۵٫۲درصد در سه ماهه ابتدایی ۹۶ به ۵۴٫۷درصد در سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ شده است و سود ناخالص شرکت افزایش ۸۸درصد را نشان می دهد.

نرخ های فروش گندله داخلی شرکت نیز از ۳،۵۰۲،۴۷۲ ریال در هر تن در سه ماهه ۹۶ به ۵،۱۰۸،۷۴۲ ریال در هر تن رسیده است که حاکی از رشد ۴۵٫۸درصد نرخ گندله می باشد. این شرکت ۳۰درصد از مقدار فروش گندله را در سه ماهه پوشش داده است.

پتروشیمی شازند

این شرکت در دوره سه ماهه به ازای هر سهم ۲۱۱ ریال سود محقق کرده که افزایشی ۶۹ درصدی نسبت به سه ماه ۹۶ داشته است و معادل ۳۴ درصد از سود خالص شرکت در ۱۲ ماهه سال ۹۶ است. از دلایل رشد سودآوری شرکت می توان به رشد درآمدهای عملیاتی و افزایش حاشیه سود ناخالص اشاره کرد.

درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۵۶درصد افزایش داشته و به ۹،۵۱۸ میلیارد ریال رسیده است.

رشد درآمد عملیاتی در سه ماهه ۹۷ نسبت به سه ماهه چهارم سال ۹۶ برابر با ۴٫۸ درصد بوده که عمدتا ناشی از افزایش نرخ فروش بوده و گزارش شرکت تقریبا معادل با گزارش سه ماهه چهارم سال گذشته است. حاشیه سود ناخالص نیز از ۲۱٫۳ درصد به ۲۷٫۴ % رسیده است.

از بخش های قابل توجه گزارش شرکت، رشد هزینه های عمومی و اداری است که با رشد ۹۶ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به رقم ۷۴۸ میلیارد ریال گزارش شده است. این رشد عمدتا ناشی از افزایش کارمزد فروش بوده و البته شرکت در خصوص این افزایش قابل توجه با وجود موعد باقی مانده تا تحریم و عدم تغییر شرایط، توضیح خاصی ارائه نکرده است.

به صورت کلی پیش بینی می شود در صورت عدم تغییر قابل توجه شرایط، شرکت در سال ۹۷ سود بیشتری را نسبت به سال گذشته محقق کند. این شرکت ۴درصد از سهم صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی را به خود اختصاص داده است.

ذوب آهن

این شرکت با سرمایه ۳۳ هزار میلیارد ریالی برای دوره سه ماهه  به ازای هر سهم ۱۹ ریال سود محقق کرده این در حالی است که در مدت مشابه سال مالی قبل ۲۰ ریال زیان ساخته بود و در پایان سال مالی قبل با بهبود وضعیت عملیاتی زیان شرکت به سود تبدیل شد.

از دلایل رشد سودآوری شرکت در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل می توان به افزایش ۴۹ درصدی درآمدهای عملیاتی نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل و رسیدن آن به مبلغ ۱۰،۹۶۱ میلیارد ریال و رشد فروش مقداری و افزایش ۲۴ درصدی بهای تمام شده اشاره کرد که منجر به رشد ۲۰۳ درصدی سود ناخالص شرکت شده است.

مبلغ فروش "ذوب" در سه ماه نخست سال حدود 10،961 میلیارد ریال بوده که نسبت به 7،374 میلیارد ریال مدت مشابه سال قبل با رشد 48 درصدی همراه بوده است.

ذوب آهن در سه ماهه نخست سال عملکردی بهتر از مدت مشابه سال مالی قبل داشته که این رشد سودآوری شرکت از باب فعالیت های عملیاتی شرکت بوده است.

بهبود وضعیت عملیاتی شرکت از اواخر سال قبل شروع شد و در سال جاری با شتاب بیشتری ادامه پیدا کرده و انتظار می رود در پایان سال مالی جاری، زیان انباشته شرکت بعد از چندین سال به سود بدل شود.

نرخ های فروش شرکت که همگام با رشد فزاینده نرخ ارز و تورم بیش از انتظار با شتاب بالایی رویه ای مثبت به خود گرفته ، در کنار رونق صنعت ساختمان و افزایش تقاضای شکل گرفته برای محصولات شرکت، موجب شده ذوب آهن برای سال مالی جاری چشم انداز مثبتی داشته باشد و سودآوری را با تفاوت معناداری نسبت به سال گذشته محقق کند.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

شرکت هلدینگ صنعت و تجارت آداک(سهامی عام) با سرمایه گذاری، مشارکت و اجرا و ارائه مشاوره و خدمات شرکت های گروه و همچنین انواع طرح های تولیدی ،خدماتی ، بازرگانی و عمرانی در داخل وخارج از کشور تاسیس گردیده است.

هلدینگ صنعت و تجارت آداک

تماس با ما

تهران، ضلع جنوبی خیابان ملاصدرا، بعد از شیخ بهایی، پلاک 200، طبقه چهارم ، واحد 12

021-88054859 021-88054859 info@iranadak.com